Bajki, opowiadania, historie : dlaczego tak ważne jest czytanie dzieciom?

Czy czytanie bajek naszym najmłodszym jest ważne? Jak zmienia się wtedy relacja między rodzicem, a dzieckiem? Czy istnieje jeden właściwy sposób czytania bajek? Czy są one może różne? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w dzisiejszym poście.


W dobie internetu, który oferuje dzieciom ogrom rozrywek trudno jest przebić się z dobrą, interesującą i wciągającą zarazem lekturą. Nasze Szkraby bardzo szybko chłoną wiedzę i z niesamowitą łatwością potrafią wybrać to, co je w danym momencie fascynuje. To właśnie tutaj rodzic powinien się pojawić i spróbować podsunąć dziecku dobrą, pouczającą i przykuwającą uwagę książkę. Oczywiście to jest połowa sukcesu, druga to determinacja i praca rodzica, by rozbudzić zainteresowanie u malucha.

Po co czytamy bajki?

Tak naprawdę czytania bajek to tworzenie bliskości dziecko-rodzic. Ma to na celu wzmocnienie wspierającej relacji, która jest niezbędnym narzędziem w jego dalszym rozwoju. Czytanie, podobnie jak zabawa, stanowi okazję do bycia razem, do zrobienia czegoś fajnego.

Opowiadanie historii rozbudza wyobraźnię, sprawia, że jest to kuszące zaproszenie do przeniesienia się w zupełnie inny, odległy (jak na ten moment) świat. Dodatkowo może być miły akcentem codziennego dnia taki rytuał czytania bajek. Już po kilku dniach Wasze maluchy będą chcieć więcej, będą same przynosi książeczki i mówić „ Czytaj mi mamo, tato” 🙂


Mówi się: poznanie dziecka, poznanie samych siebie


Czytanie lub opowiadanie daje zatem możliwość słuchania tego co ukryte w nas. Dowiadujemy się co interesuje, co pociąga, co przeraża, a co sprawia, że nasze dziecko się uśmiecha. A my razem z nim 🙂

Nasz mały słuchacz jest zaciekawiony tym co mówimy. Jesteśmy wzorem, który śledzi. Fundamentalnym elementem jest emocjonalna harmonia, która tworzy się między dzieckiem, czyli naszym słuchaczem, a naszym wewnętrznym dzieckiem, z całym bogactwem emocji i wrażeń.

Klasyczne bajki: tak czy nie?

Niektórzy rodzice rezygnują z czytania klasycznych bajek, ponieważ obawiają się, że mogą wystraszyć tym swoje dzieci.

W rzeczywistości klasyczne baśnie są ważne, ponieważ symbolicznie przedstawiają uniwersalne tematy, z którymi każdy musi nieuchronnie zmierzyć się w swoim życiu. Dostarczają przydatnych wskazówek, które pomogą dziecku w jego emocjonalnej podróży, zwanej życiem. W istocie opowiadają o walce dobrych (bohaterów) ze złymi (antagonistami, którzy stawiają czoło lękom) podkreślając istnienie niebezpieczeństw i problemów. Zawierają przesłanie nadziei: zawsze istnieje sposób na pokonanie lęków i trudności emocjonalnych. Dziecko identyfikuje się z bohaterem bajek i podobnie jak on szuka właściwej drogi.


Kiedy najlepiej czytać bajki dzieciom?

Dzieci, zwłaszcza małe, muszą zaznać dokładnie plan swojego dnia.  Wiedzą kiedy jest pora na  śniadanie, zabawę, obiad, drzemkę, przekąskę, kolacje czy kąpiel. Dlatego moment czytania może zostać zrytualizowany, jak to często bywa, i umieszczony po posiłku lub przed snem, kiedy chcemy zachęcić dziecko do rozwinięcia emocjonalnego stanu wyciszenia i wyciszenia.


Jak czytać bajki dzieciom?

Czytanie powinno być magicznym momentem, w którym rodzic jest całkowicie do dyspozycji dziecka, gotowy zaspokoić jego potrzeby przywiązania i pragnienie pogłębienia wiedzy.

Dzięki mimice twarzy, tonowi głosu, postawie ciała rodzic będzie przy dziecku, aby je uspokoić i uspokoić, a jednocześnie będzie mu towarzyszyć w odkrywaniu nowych rzeczy.

Szczególnie dla młodszych dzieci sposób, w jaki opowiadana jest historia , jest ważniejszy niż treść opowieści. Dźwięki onomatopeiczne (szczekanie psa, brum brum samochodu czy kum kum żaby) emitowane przez lektora mogą spowodować, że dziecko wybuchnie śmiechem. Nie przestawaj czytać dzieciom!

U nas króluje Pucio!

Jeśli chodzi o nasz rytuał czytania książek to jesteśmy na bardzo wczesnym etapie. Moja córka zaczyna powoli sklejać słowa w zdania i bardzo szybko przekręca strony książek. Przyznam szczerze, że już od wczesnych miesięcy swojego życia przejawiała ogromne zainteresowanie do książek. Na początku zwracała uwagę na staranne przekartkowywanie i czasami jakiś komentarz. Teraz jest już świadomą czytelniczką 🙂 Zwraca uwagę na każdy szczegół, nazywa bezbłędnie to, co znajduje się na ilustracji i z niesamowitym wyczuciem i energią gestykuluje przy tym.  Czytamy głównie po kąpieli. Zdarza się, że w ciągu dnia także poświęcamy dłużą chwilę na lekturę- to wszystko zależy od nastroju dziecka. Bardzo często zdarza się, że córka sama przynosi mi książkę i mówi : Czytaj!”, siada mi na kolanach i zaprasza tym samym co świata bajek.

Na tym etapie mamy kilka ulubionych książeczek. Wśród nich: Pucia, Pana Hilarego, Lokomotywę czy Bardzo głodną gąsiennicę.

Uwaga! Zaprzestanie czytania i opowiadania bajek oznaczałoby utratę najlepszej okazji, jaką mamy, by wejść do fantastycznego świata, w którym dziecko jest zanurzone, na który składają się symboliczne rzeczywistości i fascynujące obrazy.


A co preferują Wsze pociechy? Co czytacie najchętniej i najczęściej?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *