Pierwszy zestaw obiadowy
Zestaw obiadowy to dla naszego malucha przedsmak świata samodzielności. Kolorowe miseczki czy sztućce pobudzają wyobraźnię dziecka i zachęcają do poznawania nowych smaków. Pamiętacie swój ulubiony kubeczek sprzed lat? 😉
Pierwsze próby jedzenia to czas wyjątkowy dla całej rodziny. Stwórzmy więc idealne warunki i zadbajmy o bezpieczny zestaw obiadowy i sztućce dla niemowlaka.
Co na początek
Moim zdaniem zacząć należy od zestawu obiadowego, takiego klasycznego, składającego się z talerzyka, miseczki, kubka i łyżeczki. Jednolity komplet bardzo dobrze się prezentuje i zapewne jest nieco tańszy niż zakup pojedynczych elementów osobno. Rynek oferuje fantazyjne wzory zastaw, dlatego też przyjrzyjmy się na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Cechy zestawu obiadowego
- Materiał przede wszystkim powinien być bezpieczny dla malucha, nie zawierający szkodliwych dla zdrowia ftalanów i wolny od substancji szkodliwych takich jak bisfenol A,
- szukajcie produktów bambusowych, z włókien kukurydzianych z niewielką domieszką melaminy,
- odradzam produkty szklane czy porcelanowe, ponieważ na początku dziecko uczy się i taki zestaw często będzie lądować na podłodze,
- dużą popularnością cieszą się naturalne zestawy drewniane – moim zdaniem są to jednak produkty dla starszych dzieci (od 2 lat),
- krawędzie miseczek, talerzyków i kubków powinny być delikatnie wykończone, aby nie zraniły dziecka,
- fajną i bardzo praktyczną rzeczą są przyssawki, które zapobiegają przemieszczaniu się talerzy,
- dobrze sprawdzają się kubki niekapki, możecie również zdecydować się na zwykły kubek z sitkiem w środku co sprawi, że dziecko od początku będzie miało kontakt z substancjami płynnymi, chociażby takimi jak woda,
- pamiętajmy także o zakupie śliniaczka, dzięki któremu maluch zachowa czyste ubranie.
Hity
Poniżej znajdziecie kilka propozycji zestawów obiadowych dla dzieci, które bez problemu możecie kupić w sklepach internetowych czy stacjonarnych.
Lama 🙂
Pierwszym zestawem naszej córki został produkt z firmy Lässig z motywem uroczej lamy. Jest całkiem bezpieczny dla dziecka. Ciekawa kolorystyka przyciąga uwagę malucha, co sprawia, że jedzenie staje się atrakcyjniejsze. Zestaw jest niewielkich rozmiarów, więc idealnie sprawdza się zarówno w domu, jak i podczas wyjść np. na pikniku.
Bezpieczne sztućce
Szukajmy sztućców wykonanych z lekkich i bezpiecznych dla dziecka materiałów. Zwracajmy uwagę na to, czy takie produkty posiadają informację o dopuszczeniu do kontaktu z artykułami spożywczymi – co jest w standardach Unii Europejskiej. Sztućce powinny być wykonane z tworzywa odpornego tak na niską jak i na wysoką temperaturę oraz nie pochłaniającego zapachu. Krawędzie niech będą gładkie i zaokrąglone. Pamiętajmy, by wybierać takie zestawy, które mają jak najmniej elementów pokrytych farbą, która może odpryskiwać podczas mycia czy jedzenia.
Łyżeczka czy cały zestaw sztućców?
Dziecko już od samego początku nas naśladuje. Podczas wspólnego jedzenia bardzo szybko zwróci uwagę na sztućce, którymi będą posługiwać się rodzice.
Na początku wystarczy maluszkowi łyżeczka. Zakrzywiona, z lekkiego materiału, by mógł on nabierać pokarmy takie jak zupy czy jogurty. Po pewnym czasie zorientuje się, że oprócz łyżeczki jest także nóż i widelec 🙂
Sztućce dla dzieci powinny być przede wszystkim dopasowane do wieku. Nóż nie powinien być zbyt ostry na powierzchni tnącej, a widelec zakończony ostrymi ząbkami. Ostatnio modne są rączki z antypoślizgową powłoką.
Pamiętajmy, że proces nauki prawidłowego trzymania sztućców jest długi. Dlatego też dbajmy o to by w odpowiedniej chwili korygować dziecko i zachęcać je do poprawnego ich trzymania.
Kształty potrafią zaskoczyć
Jak było z Wami?
A czy Wy, drodzy rodzice, pamiętacie jak wyglądały Wasze początki jedzenia? Zapewne nie obyło się bez dotykania i ściskania całego obiadu małymi rączkami 🙂 Jedzenie lądowało na ubraniu, podłodze czy we włosach. Każdy z nas uczył się samodzielnego jedzenia, więc i my pomóżmy przeżyć tę fascynującą przygodę naszym pociechom.